Ukrayna savaşını konu alan ‘Mariupol’da 20 Gün’ belgeseli Oscar kazandı

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen Oscar Ödülleri’nin 96’ncısı dün Los Angeles’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

En İyi Belgesel Film kategorisinde ödülün sahibi, Ukraynalı yönetmen Mstislav Çernov’un Rusya- Ukrayna savaşında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini konu alan “Mariupol’da 20 Gün” isimli belgeseli oldu.

‘ÖDÜLÜ RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRMAMASIYLA TAKAS EDEBİLMEK İSTERDİM’

Ödülü kazanan Chernov, “Bu Ukrayna tarihindeki ilk Oscar ve bundan onur duyuyorum. Ama muhtemelen bu sahnede keşke bu filmi hiç yapmasaydım diyecek ilk yönetmen ben olacağım. Bunu, Rusya’nın asla Ukrayna’ya saldırmaması, asla şehirlerimizi işgal etmemesi ile takas edebilmek isterdim” dedi.

‘İZLEMESİ ACI VERİCİ BİR FİLM’

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yönetmeni tebrik ederek, “Mariupol’da 20 Gün Belgesel Film kategorisinde Oscar 2024 ödülünü kazandı! Mstyslav Chernov’un Şubat-Mart 2022’de Mariupol’da Rusya’nın işlediği savaş suçlarını konu alan filmi, izlemesi acı verici bir film. Dünya gerçeği bilmeyi hak ediyor” ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY’DEN DESTEK: EKİBE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenksiy, Oscar töreni öncesinde yönetmenle konuşarak belgesele olan desteğini belirtmişti.

Çernov ile perşembe günü yaptıkları video konferansı görüşmesinde, “Oscar adayı ‘Mariupol’da 20 Gün’ belgeselinin yönetmeni Mstyslav Chernov ile konuştum. Bu çok önemli filmin arkasındaki ekibe, Rusya’nın halkımıza yönelik zulmünü tüm dünyaya ifşa ettikleri için minnettarım. Bu üzücü ve gerçeklere dayalı anlatım, Rus yalanlarına karşı koymak, Ukrayna’yı gündemde tutmak ve Ukrayna’nın bu savaşı kazanması ve Rusya’nın sorumlu tutulması gerektiğinin anlaşılması açısından kritik önem taşımaktadır. Ekibe korkusuz ve yorulmak bilmeyen çabaları için teşekkür ediyor ve adaylıklarında başarılar diliyorum” demişti.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x