Yerel seçimler dünya basınında

Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına gitti.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 32 ilde seçmenler, saat 07.00’den itibaren sandık başına gitti, diğer illerde de oy verme saat 08.00 itibarıyla başladı.

El Cezire “Türkiye’nin muhalefeti büyük şehirleri elinde tutmak için seçim savaşında” başlığı ile verdiği haberde “CHP, İstanbul ve Ankara’da yerel yönetimlerin kontrolünü elinde tutuyor ancak 31 Mart yerel seçimlerinde bunları elinde tutmakta zorlanabilir. ” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yarışın başa baş olduğunu yazan El Cezire son seçimden sonra muhalefetin ağır bir darbe aldığını yazdı:

“AK Parti ve 20 yıldır iktidarda olan Erdoğan, geçen yıl parlamentoda çoğunluğu ve beş yıllık bir başkanlık dönemini daha garantileyerek muhalefetin moraline ağır bir darbe indirdi.

Ülke genelinde 2019 yerel seçimlerinden en belirgin fark, geçen yıldan sonra muhalefet ittifakının dağılması.

Metropoll’ün Ocak ve Şubat ayı verileri, CHP’den sonra en büyük iki muhalefet bloğu olan bu partilerin seçmenleri arasında İmamoğlu’na verilen desteğin azaldığını gösteriyor.”“ERDOĞAN SON SEÇİM ZAFERİYLE YENİDEN CANLANDI”

Reuters haber ajansı ise seçimleri “Türkiye yerel seçimleri “Erdoğan kilit rakiple savaşıyor “ başlığı ile duyurdu. “Erdoğan geçen yılki seçim zaferleriyle yeniden canlandı” ifadelerine yer verilen haberde seçimlerde “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen yılki acı seçim yenilgilerinin ardından muhalefeti siyasi bir güç olarak yeniden öne çıkarmayı amaçlayan rakibi Ekrem İmamoğlu’ndan İstanbul’un kontrolünü geri alma girişimine odaklandı” denildi.

Euronews seçimleri “Türkiye’de yerel seçimler yapılırken önemli şehirler için yarış sürüyor” başlığı ile manşetine taşırken haberde “Oylama, beş yıl önce muhalefete kaptırdığı önemli kentsel alanların kontrolünü geri kazanmaya çalışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın popülaritesinin bir barometresi.” ifadelerine yer verdi.

“ERDOĞAN’IN POPÜLARİTESİ TEST EDİLİYOR”

France 24 “Türkiye, Erdoğan’ın popülaritesini test etmek için yerel seçimlere giderken tüm gözler İstanbul’da” başlığını attığı haberde “Pazar günkü sonuçlar artık Erdoğan’ın NATO üyesi Türkiye üzerindeki kontrolünü güçlendirebilir veya gelişmekte olan büyük ekonominin bölünmüş siyasi ortamındaki değişimin sinyalini verebilir” ifadelerine yer verdi.

BBC “İstanbul’u yönetme mücadelesi ülkenin geleceğinin anahtarı haline geliyor” başlığını attığı haberde oyların bıçak sırtında olduğu İstanbul’da kıyasıya bir yarış olacağı ifade edildi:

16 milyon nüfuslu bu mega şehirde doğan Sayın Erdoğan burayı geri istiyor ve oylar bıçak sırtında.

İstanbul’da olup bitenler, dört yıl sonra yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin Sayın Erdoğan ve AK Partisi için ciddi bir tehdit oluşturup oluşturamayacağına dair önemli bir sınav olarak görülüyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x